مجله بانوان

/

سلامت

/

بیماری شایع پیتریازیس روزه آ یا جوش پولکی

[ بثورات‌ پوستی‌, درمان پیتریازیس روزه آ, پیتیریازیس هیپرکراتوزیس, پیتیریازیس روزه‌آ, علت پیتریازیس روزه, بثورات پوستی, جوش پولکی, پیتریازیس روزه آ, علایم‌ شایع‌ پیتیریازیس روزه‌آ, درمان پیتریازیس روزه آ علایم‌ شایع‌ پیتیریازیس روزه‌آ بثورات‌ پوستی‌, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

 درمان پیتریازیس روزه آ, علایم  شایع  پیتیریازیس روزه آ

پیتریازیس اغلب مسری نیست و بنابراین به دیگران منتقل نمی شود

پیتریازیس روزه آ یک نوع بثورات خود محدود شونده است که هم در بزرگسالان و هم در کودکان اتفاق می افتد. پیتریازیس روزه آ بیشتر در کودکان و جوانان رایج است. بین سنین 10 تا 35 سال متداولتر است. در ماههای بهار و پاییز بیشتر اتفاق می افتد.

پیتریازیس روزه (Pityriasis rosea) یا جوش پولکی یک بیماری شایع که باعث بثورات پوستی می شود اگر چه این بیماری ممکن است در هر سنی رخ دهد ولی اغلب در سنین 10 تا 35 سال می باشد. این بیماری اغلب عارضه خاصی ندارد ولی در خانمهای باردار می تواند خطرات جدی بدنبال داشته باشد.

علت پیتریازیس روزه آ

علت دقیق آن مشخص نیست. هیچ میکروبی (باکتری، ویروس یا قارچ) به عنوان علت یافت نشده است اما انواع خاصی از ویروس هرپس انسانی می توانند در این زمینه نقش داشته باشند. ربطی به غذا، داروها یا استرس ندارد. با این وجود، برخی داروها (مثل داروهایی که برای درمان آرتورز استفاده میشوند) می توانند سبب بثوراتی مشابه پیتریازیس روزه آ شوند.

پیتریازیس اغلب مسری نیست و بنابراین به دیگران منتقل نمی شود.

 درمان پیتریازیس روزه آ, علایم  شایع  پیتیریازیس روزه آ

پیتریازیس روزه آ معمولاً سیر طبیعی خود را در طی 5 هفته تا 5 ماه طی می کند

علایم شایع پیتیریازیس روزه آ

بثورات پوستی کم رنگ که اغلب به صورت نواحی بیضی یا گرد صورتی کم رنگ یا قهوه ای روشن در چین های پوستی دیده می شود. ممکن است در ابتلا یک لکه پوستی بزرگتر (لکه پیش قراول ) قبل از سایر ضایعات ظاهر گردد. این ضایعات ممکن است طرح درخت کریسمس را در ناحیه قفسه سینه یا پشت ایجاد کنند.

♦ خستگی خفیف

♦ خارش که معمولاً خفیف است .

♦ تب و سردرد خفیف گاهگاهی

عواقب موردانتظار

پیتریازیس روزه آ معمولاً سیر طبیعی خود را در طی 5 هفته تا 5 ماه طی می کند و هیچ دارو یا درمانی برای کوتاه کردن سیر آن وجود ندارد ولی خارش و علایم آزارنده آن را می توان با درمان کاهش داد.

ضایعات پوستی این اختلال جوشگاه به جای نمی گذارند مگر در صورت بروز عفونت ثانویه . بروز ضایعات جدید تا چندین هفته ادامه می یابد. به نظر می رسد با برطرف شدن یک دوره بیماری مصونیت مادام العمر حاصل می شود.

اگر چه پیتریازیس روزه آ احتمالاً ناشی از یک عامل عفونی است ، خود بیماری مسری نیست . سرایت بیماری حتی با تماس های نزدیک خانوادگی نیز نامحتمل است .

عوارض احتمالی

عفونت ثانویه باکتریایی ضایعات پوستی .

 درمان پیتریازیس روزه آ, علایم  شایع  پیتیریازیس روزه آ

قرصهای آنتی هیستامین می توانند به کاهش خارش کمک نمایند

درمان پیتیریازیس روزه آ چیست؟

پیتریازیس روزه آ یک بیماری خود محدود شونده است که در حالت طبیعی خود به خود از بین میرود. اغلب 2 تا 10 هفته طول می کشد اما می تواند تا 5 ماه نیز باقی بماند. اگرچه این بثورات بدون برجای گذاشتن زخمی از بین می رود اما برخی افراد متوجه می شوند که به مدت چند ماه لکه های بیرنگی از آنها بر پوست باقی مانده است.

از مصرف صابونهای معطر، آب گرم، پارچه های پشمی و مصنوعی اجتناب کنید این کار به کاهش هرگونه خارش پوستی کمک می کند. اگر بثورات خارش داشت تا جای ممکن سعی کنید نخارانید.

تصور می شود خاراندن سبب بدتر شدن آن می شود و با یک خاراندن معمولی ممکن است یک سیکل شرورانه خارش تکرار شود (یعنی هر چه بیشتر بخارانید خارش بیشتر می شود و هر چه خارش بیشتر شود بیشتر می خارانید و این روند ادامه دارد.)

قرصهای آنتی هیستامین می توانند به کاهش خارش کمک نمایند. می تواند پزشک انها را تجویز کند یا خود از داروخانه تهیه نمائید. اگر خارشتان خیلی شدید باشد ممکن است پزشکتان کرم استروئید تجویز نماید.

اگر علائمتان خیلی شدید باشد ممکن است به یک متخصص پوست ارجاع داده شوید که درمان با نور فرابنفش را برایتان تجویز نماید.

 درمان پیتریازیس روزه آ, علایم  شایع  پیتیریازیس روزه آ

پیتریازیس روزه آ یک بیماری خود محدود شونده است

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

- اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علایم پیتریازیس روزه آ باشید.

- بروز موارد زیر در طی درمان :

- تب بالاتر از 3/38 درجه سانتیگراد

- علایم عفونت (گرمی ، قرمزی ، احساس درد در لمس ضایعه ، درد و تورم ) در بثورات پوستی

گردآوری: بخش سلامت

منابع:irteb.com

myhealth.ir