مجله بانوان

/

سلامت

/

رژیم غذایی دیابت

[ رژیم دیابت بی مزه چیست, رژیم دیابت, رژیم غذایی دیابت نوع دوم, رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع 2, رژیم غذایی دیابت بارداری, رژیم غذایی دیابت, بالا رفتن قندخون, اهداف رژیم غذایی دیابت, کنترل بیماری دیابت, رژیم غذایی دیابت نوع دوم رژیم دیابت رژیم دیابت بی مزه چیست, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

فیبر حلال تمامی سبزیجات می تواند قندخون بالا را مهار کند

تغذیه دیابتی ها باتوجه به میزان فند خونی که دارند در وعده های مختلف غذایی تنظیم می شود و در این میان مواد غذایی مفید و مضر برای دیابتی های تعیین می شوند.

تغذیه درمانی:

رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل بیماری دیابت بسیار ضروری و مهم است ولی از آن جایی که شیوه زندگی افراد، فرهنگ و یا وضعیت اقتصادی اجتماعی آنان کاملا متفاوت می باشد، بهتر است به جای توصیه رژیم یکسان واز پیش تعیین شده، دستورالعمل های تغذیه ای بر مبنای اهداف درمان و نیاز هر فرد دیابتی زیر نظر یک متخصص تغذیه انجام شود.

اهداف رژیم غذایی دیابت

اولین و مهمترین هدف برنامه ریزی غذایی افراد دیابتی حفظ ثبات نسبی قند خون در محدوده طبیعی است. جهت تحقق این امر، باید بین غذای مصرفی با انسولین (تزریقی یا طبیعی) و فعالیت بدنی یا ورزش تعادل برقرار کنید.

چنین برنامه ای بر اساس احتیاجات تغذیه ای و روش زندگی شما خواهد بود و به شما می گوید چه بخورید، چه مقدار و کی بخورید؟ اگر انسولین تزریق می کنید، مقدار انسولین مورد نیاز، باید مطابق با مقدار غذای دریافتی شما باشد. مقدار و نوع انسولین مورد نیاز، باید به وسیله دریافت منظم و ثابت غذا و پیگیری قند خون تعیین شود.

اگر مبتلا به دیابت نوع دو هستید ، توجه به مقدار و نوع غذای مصرفی به شما کمک خواهد کرد که قند خون خود را در حد طبیعی حفظ کنید. اگر چاق هستید رسیدن به وزن مناسب بسیار مهم است. چون معمولاً با کاهش 5 تا 10 کیلوگرم وزن، قند خون به حد طبیعی باز می گردد.

دومین هدف برنامه ریزی غذایی بازگشت میزان چربی به مقادیر طبیعی است. دو نوع چربی خون که به طور معمول مورد آزمایش قرار می گیرند، کلسترول و تری گلیسرید هستند. افزایش چربی های خون اغلب سبب ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی می شود.

هدف برنامه ریزی غذایی حفظ مقدار کلسترول خون کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسرید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر می باشد( برای کودکان و نوجوانان مقدار کلسترول زیر 170 میلی گرم توصیه شده است).

سومین هدف برنامه ریزی غذایی، تامین مقدار کافی انرژی برای حفظ وزن متناسب است. البته برای کودکان این مقدار انرژی باید طوری محاسبه شود که نیازهای رشد و تکامل آنها را نیز تامین کند.

در این مقاله 20 نوع ماده غذایی را به شما معرفی می کنیم که می تواند جلوی بالارفتن قندخونتان را بگیرد.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

تغذیه دیابتی ها با توجه به میزان فند خونی که دارند در وعده های مختلف غذایی تنظیم می شود

سیب

اکثر متخصصان تغذیه توصیه می کنند حتما در رژیم غذایی خود سیب را بگنجانید زیرا سیب کالری بسیار پایینی دارد و فیبر آن بسیار بالاست و جلوی گرسنگی را می گیرد. سیب همچنین دشمن کلسترول بد است و میزان قندخون را کاهش می دهد.

آواکات

پاین میوه غنی از اسیدهای چرب مونوی غیراشباع است که سبب کند شدن هضم و پیشگیری از افزایش قندخون بعد از صرف غذا می شود.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

فیبرهای حلال جو هضم را کند کرده و سبب جذب تدریجی قند می شود

جو
می توانید جو را جایگزین برنج سفید کنید تا میزان قندخونتان بعد از صرف غذا حدود 70 درصد کاهش یابد و تا ساعت ها ثابت بماند. فیبرهای حلال جو هضم را کند کرده و سبب جذب تدریجی قند می شود.

سبزیجات

فیبر حلال تمامی سبزیجات می تواند قندخون بالا را مهار کند. در ضمن سبزیجات غنی از پروتئین هستند و به راحتی می توان آنها را جایگزین گوشت قرمز کرد.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

رژیم غذایی دیابت

گوشت گاو

می توانید قسمت های کم چرب گوشت گاو را انتخاب کنید و یک چهارم بشقاب تان را در هر وعده غذایی به آن اختصاص دهید. رساندن به اندازه پروتئین به بدن باعث می شود مدت طولانی تری سیر بمانید و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهیچه ای تان کاهش نیابد. در ضمن مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم کمک می کند.

میوه های گوشت دار

دانه دار انواع میوه های گوشتی حاوی یک یا چند دانه که به رنگ های قرمز یا بنفش موجود است مانند انواع انگور حاوی ترکیبی طبیعی به نام آنتوسیانین هستند. محققان می گویند این دانه های رنگی می تواند سبب کاهش قندخون شده و در عین حال محرک تولید انسولین در بدن باشند.

بروکلی

بروکلی غنی از کروم بوده که در درازمدت نقشی اساسی و مهم برای تنظیم قندخون دارد.

هویج

هویج یکی از منابع طبیعی غنی از بتاکاروتن است که می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و قندخون را تنظیم کند.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

گوشت مرغ

گوشت سینه مرغ در مقایسه با ران یا سایر قسمت ها چربی کمتری دارد. توصیه ما به شما این است که در هر شرایطی به هیچ عنوان پوست مرغ را به خاطر چربی بالایی که دارد نخورید.

تخم مرغ

مطمئن باشید خوردن یک یا دو عدد تخم مرغ در روز کلسترول خونتان را بالا نمی برد و در عوض ساعت ها شما را سیر نگه می دارد.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

ماهی احتمال ابتلا به دیابت، مقاومت در برابر انسولین را کاهش می دهد

ماهی

یکی از دلایل فوت مبتلایان به دیابت ابتلا به ناراحتی های قلبی – عروقی است. مصرف یک یا دو بار ماهی در هفته می تواند این احتمال را حداقل 40 درصد کاهش دهد. از سوی دیگر اسیدهای چرب موجود در ماهی احتمال ابتلا به دیابت، مقاومت در برابر انسولین و التهاب را که از جمله فاکتورهای اصلی ابتلا به ناراحتی های قلبی – عروقی است کاهش می دهد.

دانه کتان

دانه های کتان غنی از پروتئین، فیبر، چربی های خوب از نوعی که در ماهی موجود است و منیزیم است. این مواد قندخون را تنظیم کرده و به سلول ها در جذب انسولین کمک می کنند.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

شیر مواد مقاومت در برابر انسولین را از بین می برند

شیر و ماست

اینها مواد غذایی غنی از پروتئین و کلسیم هستند و می توانند به کاهش وزن کمک کنند. از سوی دیگر این مواد مقاومت در برابر انسولین را از بین می برند.

گردو

گردو حاوی مقادیر بالایی فیبر و پروتئین بوده و سوخت کندی دارد که به تدریج به قند تبدیل می شود. از سوی دیگر غنی از چربی های مونوی غیراشباع است که برای سلامت مفیدند.

دانه ها تمامی انواع دانه ها

غنی از چربی های خوب، پروتئین و فیبر هستند که می توانند قندخون را پایین نگه داشته و از ابتلا به ناراحتی های قلبی – عروقی پیشگیری کنند. در ضمن این مواد منبع طبیعی استرول است که چربی خون را کاهش می دهد.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

مصرف زیاد نان سفید می تواند حساسیت بدن به انسولین را کاهش داده

جوی دو سر

جوی دوسر حاوی فیبرهای حلالی است که در آب محلول بوده و یک خمیر را تشکیل می دهد. مصرف آن باعث می شود بین آنزیم های هضم کننده در معده و مولکول های آمیدون غذا در یک سد چسبناک به وجود بیاید. در نتیجه دستگاه گوارش مدت طولانی تری غذا را در خود نگه داشته و قندها به تدریج وارد خون می شوند.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

روغن زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را کاهش می دهد

روغن زیتون

روغن زیتون طلای مایع نامیده می شود زیرا حاوی ترکیبات ضدالتهابی و قوی است که محققان آن را با آسپیرین مقایسه می کنند. افرادی که رژیم مدیترانه ای دارند و روغن زیتون، میوه و سبزیجات، غلات و گوشت کم چرب می خورند کمتر به دیابت و ناراحتی های قلبی و عروقی دچار می شوند. هر دوی این بیماری ها در پی التهاب در بدن به وجود می آیند.

برخلاف کره، چربی خوب روغن زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را کاهش می دهد. روغن زیتون همچنین کندکننده هضم غذا و واردشدن تدریجی قند به خون است.

کره بادام زمینی

تحقیقات اخیر نشان داده است مصرف کره بادام زمینی می تواند اشتها را کور کرده و سبب سیری بیشتر فرد در مقایسه با زمانی شود که مواد قندی کم فیبر مصرف می کند. در ضمن کره بادام زمینی غنی از چربی های مونوی غیراشباع است که می تواند قندخون را تنظیم کند.

نان سبوس دار

مصرف زیاد نان سفید می تواند حساسیت بدن به انسولین را کاهش داده و سبب افزایش قندخون شود در صورتی که نان سبوس دار دقیقا برعکس عمل می کند.

رژیم غذایی دیابت افراد چاق, رژیم غذایی دیابت نوع دوم

سیب زمینی شیرین

یک سیب زمینی شیرین که در اجاق کبابی شده 30 درصد کمتر از سیب زمینی معمولی قندخون را افزایش می دهد زیرا حاوی فیبر بالا و ریزمغذی هایی است که 40 درصد آنها از نوع حلال بوده و سبب کاهش کلسترول و کندی هضم غذا می شوند.

در ضمن سیب زمینی شیرین غنی از کاروتنویید و رنگ دانه های زرد و نارنجی است که به ارگانیسم ها اجازه عکس العمل در برابر انسولین را می دهد. سیب زمینی شیرین همچنین غنی از اسید کوروژنیک است. این ترکیب گیاهی طبیعی می تواند به کاهش مقاومت در برابر انسولین کمک کند.

گردآوری : بخش سلامت

منابع:salamatiran.com

diabetestma.org